המלצות כתבות מחקרים שותפים סיפורים אישיים

 

דוגמא לתכנית שיקום אופיינית של מטופל בהוסטל "בית אברהם"

 

נפגשתי עם יעקב בתאריך 02/05/07  בכלא  "גבעון" לצורך בדיקת התאמתו להוסטל "קרן התשובה". יעקב הוא נשוי ואב ל-7 ילדים, בן 55 וזהו לו מאסרו ה-5 בגין התפרצויות, גניבות וסמים (בסה"כ שהה בבתי סוהר כעשר שנים). במאסר האחרון התנהגותו בבית הסוהר היתה סבירה (למעט מספר ארועים אלימים), שיתף פעולה עם הצוות הטיפולי של הכלא, יוצא לעבודה ומתמיד, ומגלה מוטיבציה להשתקם ולשנות אורח חייו.

יעקב מספר כי החל להשתמש בסמים ולהשתייך לחברה עבריינית ולעולם הפשע כבר מגיל צעיר. אומר כי יש לו נטייה להכנס למצבים תוקפניים ואלימים.
לדברי יעקב, הרקע להדרדרותו הוא משפחתי:  מצב סוציואקונומי נמוך, אבא אלים בבית, אחים בוגרים שפנו לסמים ופשע והזנחה מצד ההורים, הובילו להתחברות עם חבורות רחוב ופשע מגיל ארבע עשרה, ולשימוש בסמים מכל הסוגים החל מגיל שש עשרה.  יעקב טוען שיש לו נטיה להגררות אחר דמויות חזקות ודומיננטיות שליליות. אין רקע פסיכאטרי ידוע.

יעקב חזר בתשובה במסגרת מאסרו האחרון ולדבריו נמצא בתהליך מתמיד של התחזקות תורנית. טוען שבזכות זאת, עובר שינוי בהתיחסותו לחיים וביכולת התמודדותו עם מצבי לחץ. הוא מתון יותר ושולט יותר על תגובותיו, פחות כועס ולוקח יותר אחריות על חייו. הוא מספר שכיום, מרגיש יותר טוב עם עצמו ועם יותר שמחת חיים.

יעקב מביע עייפות רבה מדרכו עד כה, ומבקש להשתלב במסגרת טיפולית תורנית בכדי להשתקם ולעלות על דרך חיים חדשה ונורמטיבית. מבקש עזרה בעיקר בנושא האלימות. לדבריו, משפחתו תומכת בו ובדרכו החדשה, למרות שחוו לא מעט אלימות מצידו בעבר, ועם מעט הדרכה, תהווה נדבך חשוב וחיובי בשיקומו.

אני מתרשם כי יעקב לוקח אחריות על מעשיו, וכי רצונו בשינוי חייו הוא כן ואמיתי. כמו כן נראה שהתחזקותו בדת אמיתית ותורמת לשינוי השקפתו על החיים בכלל ועולם הפשע בפרט. להערכתי ליעקב, הכוחות הבסיסיים הנדרשים להשתלבות בהוסטל כמו יכולת קוגניטיבית ותקשורת טובים, יכולת לקבל מרות וכללים ומוטיבציה לשיקום.

הוסטל "קרן התשובה" הינו מסגרת טיפולית תורנית, בה עוברים דייריה תהליך של הכנה ושיקום אינטנסיביים לקראת היציאה לחיים הנורמטיביים.
תהליך השיקום כולל: תפילת שחרית ביחד בבית הכנסת שבהוסטל, מסגרת תעסוקתית מפוקחת במשרה מלאה בשעות היום, וחזרה לתכנית טיפולית בשעות אחה"צ והערב הכוללת: טיפול פרטני, שיעורי תורה מכווני מטרה טיפולית, יציאה ל N.A. , סדנת "צעדים" ו"סדנת מטלות"  וכן סבבי הרגשה בהנחיית איש הצוות הטיפולי. כמו כן מתבצעות בדיקות שתן פעמיים בשבוע.

החיים האינטנסיביים בהוסטל, הכוללים רוטינה וכללים נוקשים ומחייבים, וכן החיכוך הראשוני עם עולם העבודה בחוץ מחד, ומערכת יחסים "משפחתית" בין הדיירים מאידך, מייצרים מצבי לחץ ותסכול יומיומיים, המנוצלים להטמעה והפנמה של הנלמד, ב"כאן ועכשיו".  
דייר ההוסטל לומד לעשות תאום ציפיות ראלי עם החיים, חווה חוויה מתקנת של מערכת יחסים בריאה הכוללת חום ואהבה מחד וגבולות ברורים ומגינים מאידך, לומד להתמודד עם מצבי תסכול ולחץ בצורה נורמטיבית, ולתקשר בצורה יעילה עם הסביבה וכן עושה עבודה אישית של מודעות עצמית ויכולת דחיית סיפוקים.

אני ממליץ על קבלתו של  יעקב  להוסטל, מתוך הערכה שיש לו סיכויים טובים להצליח בהשתלבותו במקום, ובהפנמת "כלי עבודה" מועילים לחיים הנורמטיביים בחוץ ובמיוחד בתחום האלימות. ישולב בסדנא לטיפול באלימות ב"יד שרה".   

המכתב מופנה לוועדת שחרורים באמצעות הרשות לשיקום האסיר.